Opis posla frizera

Industrija osobne njege i kozmetičke industrije obuhvaća niz specijaliteta, uključujući njegu kože, njegu noktiju i friziranje. Frizeri obično rade u ugodnom, dobro uređenom okruženju u salonima, lječilištima, luksuznim hotelima i brijačnicama. Neki frizeri rade skraćeno ili puno radno vrijeme, dok drugi iznajmljuju prostor u salonu. Iskusni frizeri mogu napredovati otvaranjem vlastitog posla. Kao licencirani profesionalci, frizeri uče svoje vještine putem državnih obrazovnih programa.

$config[code] not found

Izbori za obuku

Dva osnovna puta u karijeri frizera su barbering ili kozmetička škola. Programi obično traju najmanje devet mjeseci s punim radnim vremenom, a dostupni su i stupnjevi suradnika. Diplomirani studenti moraju položiti praktične i pismene ispite za državno licenciranje. U nekim državama, brijači i kozmetologija su potpuno odvojeni tragovi, dok u drugima, bilo trening kvalificira za bilo licenciranje ispit. Države se također razlikuju po opsegu prakse dopuštenoj za svaku licencu, ali obično samo brijači svojim klijentima briju.

Znanje i vještine

Frizeri trebaju razumjeti različite tipove kose i koje stilove najbolje izgledaju s različitim vrstama lica. Oni također trebaju up-to-date znanje o fashions kose. Moraju imati vještine korištenja raznih alata za rezanje i oblikovanje kose. Frizeri trebaju razumijevanje različitih proizvoda i kemikalija za kosu i sposobnost da ih primjenjuju sigurno i učinkovito. Ručni spretnost zajedno s dobrim vidom, komunikacijskim vještinama i vještinama korisničkog servisa također su bitni za posao.

Obveze za friziranje

A frizer tipično šamponi, uvjetima i suši kosu, ponekad i masiranje vlasišta i primjenom tretmana vlasišta. Ponekad, pogotovo na višim salonima, pomoćnik će obavljati te dužnosti. Ovisno o željama kupca i određenom stilu, može koristiti valjke, sušilicu za kosu, češljeve, četke, kvačice i gelove za postavljanje, uređenje i oblikovanje kose. Može se izravnati ili saviti kose koristeći vruće glačala ili vruće češljeve. Može dati trajne valove ili primijeniti izbjeljivač, boju i mrlje. U nekim slučajevima, posao frizera također uključuje pranje, rezanje i oblikovanje perika, ekstenzija i perika.

Obveze koje se ne odnose na styling

Frizeri moraju držati svoja radna mjesta urednima i čistima te sterilizirati svoje alate. Oni zakazuju sastanke s klijentima, vode evidenciju o korištenim kemikalijama i primaju isplate. Oni daju preporuke za kućnu njegu i prodaju proizvode za kosu za dodatni prihod. Frizeri koji posjeduju vlastiti dućan moraju također oglašavati, naručivati ​​potrošni materijal i voditi evidenciju poreza. Kao vlasnici tvrtki, oni mogu zaposliti i upravljati drugim frizerima i pomoćnim osobljem, kao što su recepcioneri.

Frizerski Outlook

Američki zavod za statistiku rada predviđa da će se frizeri, brijači i kozmetičari zajedno povećati za 13 posto između 2012. i 2022. godine, u usporedbi s 11 posto za sve poslove. Brijači sami će doživjeti povećanje od 11 posto. Iako će konkurencija biti zainteresirana za mjesta u najisplativijim salonima, ukupni izgledi za posao bit će povoljni. BLS očekuje Amerikance da nastave kupovati napredne profesionalne usluge friziranja, kao što su bojanje i ravnanje.