Opis posla kablovskog vučnog pogona

Odvijači kabela podupiru rad električara u građevinskim i obnoviteljskim poslovima, prvenstveno provođenjem kabela kroz kanale i iza zidova. Oni instaliraju kutije i razvodne kutije na kojima električari spajaju kabele, a provode kabele kroz krute cjevovode i na prijenosnim tornjevima. Radeći pod vodstvom i nadzorom električara, oni također obavljaju i nekoliko drugih zadataka, kao što su držanje ili opskrba materijalima, alatima i opremom, te čišćenje radnog prostora i opreme. Uređaj za izvlačenje kabela se također može nazvati pomoćnikom električara ili električara.

$config[code] not found

Obrazovanje, obuka i iskustvo

Obično možete podnijeti zahtjev za posao kao kabel za izvlačenje kabela ako imate srednju školu. Međutim, bilo kakvo prethodno iskustvo u gradnji ili obnovi bit će od pomoći. Ne postoje specifični tečajevi posvećeni tome da postanu kabelski izvlači, a većina u ovom položaju uči svoj zanat putem obuke na radnom mjestu. Za mnoge osobe koje izvlače kabel, ova obuka na poslu ide ruku pod ruku s dobivanjem licence za električare.

Zadaci i alati

Osim standardnih ručnih alata, izvlačači kabela ponekad koriste specijalizirane alate za mjerenje i rezanje električnih i drugih kabela koji se ugrađuju u kuće i druge konstrukcije. Kabeli mogu raditi do nekoliko tisuća stopa u velikim projektima, a izvlači kabeli moraju biti u mogućnosti penjati se ljestvama i nositi do 50 kilograma kabela u tom procesu. Prilikom ugradnje kabela iza postojećih zidova, oni često koriste riblje vrpce za izvlačenje kabela kroz kanale ili druge putove iza zidova. U industrijskim uvjetima, kao što su tvornice i skladišta, oni često moraju izrezati i saviti metalne cijevi do preciznih specifikacija. Uređaji za izvlačenje kabela također obavljaju širok raspon povezanih zadataka, kao što su servisiranje i popravak alata i opreme koja se koristi na poslu.

Radno okruženje i sposobnosti

Budući da je rad na izvlačenju kabela na gradilištima, radna okolina je često opasna i zahtijeva visok stupanj budnosti i znanja o sigurnosnoj opremi i mjerama opreza, posebno onih koji se odnose na rad s električnim krugovima koji su ponekad pod naponom. Kabelski izvlačeći bi trebali imati dobru komunikacijsku sposobnost i vještinu slušanja, jer često moraju dijeliti informacije i dobiti upute o tekućim zadacima.

Profesionalni izgledi i potencijal zarade

Zavod za statistiku rada proveo je analizu u 2012. godini koja predviđa da će se broj radnih mjesta za povlačenje kabela proširiti za oko 37 posto do 2022. godine, što je znatno više od 11 posto predviđenog za američki rast zaposlenosti općenito. Prosječna mjesečna nadnica za osobe koje izvlače kabel u 2013. iznosila je 13,91 USD po satu, odnosno 28,920 USD godišnje.

Informacije o plaćama za građevinske radnike i pomoćnike

Građevinski radnici i pomoćnici ostvarili su srednju godišnju plaću od 32.750 dolara u 2016., prema US Bureau of Labor Statistics. Na niskoj razini, građevinski radnici i pomoćnici zaradili su 25 posto plaće od 26.140 dolara, što znači da je 75 posto zarađivalo više od tog iznosa. 75 posto plaća je 43.620 dolara, što znači da 25 posto zarađuje više. U 2016. zaposleno je 1.449.400 osoba u SAD-u kao građevinski radnici i pomoćnici.