Trening tehničara za zubne proteze

Stvaranje novih stomatoloških aparata za pacijente je primarna odgovornost tehničara za protezu. Ovisno o radnom mjestu, tehničar može raditi na samo jednom dijelu procesa izrade proteze, kao što je dodavanje porculanskog furnira na protezu. U drugim okolnostima, tehničar može biti odgovoran za izgradnju cijelog seta zuba od izrade kalupa od zubi pacijenta do konačnog postavljanja novih proteza.

$config[code] not found

Opis posla

Zubni tehničar ne samo da gradi nove proteze, već i popravlja postojeće proteze. To uključuje rad s malim alatom, električnim i ručnim. Tehničar za protezu mora razumjeti procese izgradnje strukture proteza iz metala, a zatim dodavanja porculana i drugih materijala kako bi se protezama pružio pravi izgled. Ako imaju dodatnu obuku kao stomatolozi, neki tehničari rade s pacijentima koji su opremljeni stomatološkim aparatima, dok drugi rade strogo u laboratoriju. Ovisno o razini iskustva, zubni tehničar također može imati nadzorne odgovornosti.

Preduvjeti

Zubni tehničar treba dobre fine motorne sposobnosti kako bi radio na protezama. Ona također mora imati umjetničke talente kako bi stvorila realističan set zuba. Biti u stanju koncentrirati se i obratiti pozornost na male detalje važni su za posao. Dobre interpersonalne vještine i sposobnost komuniciranja također su nužni preduvjeti. Zubni tehničar također mora biti u mogućnosti ispuniti rokove i dobro raditi pod pritiskom.

Obrazovanje

Obuka tehničara proteze nema postavljenu karijeru. Uz solidnu pozadinu u znanosti i matematici, kao i razumijevanje trgovačkih alata, kandidat može započeti obuku na radnom mjestu ravno iz srednje škole. Dvogodišnji studijski programi dostupni su u strukovnim školama i visokim školama. Vojska je još jedan put karijere da postane zubni tehničar. Nekoliko četverogodišnjih koledža također nudi specijalističke zubne tehničare.

potvrda

Svaka država ovisi o zahtjevima za licenciranje, ako ih ima, za zubne tehničare. Dostupna je potvrda Nacionalne komisije za certifikaciju u tehnologiji dentalne laboratorije. Da bi postali ovlašteni zubni tehničar, potrebne su dvije godine profesionalnog iskustva u strukovnim školama, plus uspješno završen dva pismena ispita i jedan praktični ispit.

Plaća

Srednja plaća tehničara za protezu 2008. iznosila je 34.170 USD prema izvješću koje je izdao američki Zavod za statistiku rada. Zubni tehničari koji rutinski izvode većinu ili sve zadatke koji se tiču ​​izrade stomatoloških aparata privlače više plaća od onih koji rutinski obavljaju samo nekoliko zadataka.