Opis posla radijacijskog onkologa

Radijacijski onkolozi su zdravstveni profesionalci koji liječe rak i tumore putem terapije zračenjem, prema SchoolsInTheUSA.com. Oni proučavaju kako elektroni, gama zrake i rendgenske zrake mogu pomoći u uništavanju raznih vrsta raka kao što su tumori mozga, rak pluća, rak prostate i rak dojke. Onkolozi zračenja moraju biti u stanju nositi se s teškim emocionalnim situacijama koje uključuju pacijente s rakom i njihove obitelji.

$config[code] not found

dužnosti

Onkolozi zračenja potvrđuju dijagnoze vezane uz rak koje daju zdravstveni djelatnici kao što su dijagnostički radiolozi. Oni tada moraju odrediti najbolju tehniku ​​terapije kako bi se propisalo uništavanje stanica raka kod pacijenta, dok je normalno tkivo oko kanceroznog područja zdravo. Onkolozi zračenja koriste trodimenzionalne slike da bi točno razumjeli gdje su tumori smješteni tako da mogu ograničiti rizik od nuspojava od zračenja. Primjeri tretmana zračenjem uključuju stereotaktičku radiokirurgiju kao i zračenje u kombinaciji s kemoterapijom, upotrebu kemijskih sredstava za uništavanje raka. Nakon razgovora s pacijentima o njihovim specifičnim uvjetima, oni onda planiraju tretmane, određujući točnu količinu lijekova i zračenja koje će se koristiti u bolesnika. Zatim, radijacijski terapeuti izvršavaju ove planove. Tijekom liječenja, radikalni onkolozi također redovito gledaju pacijente kako bi se uvjerili da dobro upravljaju.

vještine

Onkolozi zračenja moraju imati jake verbalne i međuljudske komunikacijske vještine za razgovor s bolesnicima oboljelima od raka i njihovim obiteljima, zajedno s liječnikom primarnog liječnika i drugim zdravstvenim stručnjacima koji su uključeni u dijagnozu pacijenta. Moraju biti motivacijski, imati snažne voditeljske vještine i razumjeti važnost etičnosti pri odabiru tretmana za pacijente. Ono što je najvažnije, radikalni onkolozi moraju imati strast da pomognu pacijentima u borbi protiv raka. Oni moraju biti emocionalno jaki i voljni se sprijateljiti sa žrtvama raka koji se boje mogućnosti smrti. Oni također moraju imati jaku pozadinu u dijagnosticiranju i liječenju raka.

okolina

Onkolozi zračenja mogu naći posao u bolnicama, gdje mogu konačno napredovati na položaj uprave. Oni dodatno mogu raditi u grupnoj praksi ili imati privatnu praksu. Neki radikalni onkolozi zapravo rade za istraživačke laboratorije, gdje proučavaju potencijalne tehnologije zračenja za budućnost. Ovi profesionalci također mogu podučavati u rezidencijalnim programima i medicinskim školama. Onkolozi koji rade u bolnicama možda će morati biti na poziv, dok oni koji posjeduju privatnu praksu mogu bolje diktirati svoj raspored. Obično rade duge sate i stoga moraju imati snažnu tjelesnu izdržljivost.

Obrazovanje

Onkolozi zračenja najprije završe diplomu iz područja znanosti i zatim se prijave na medicinsku školu. Medicinske škole su akreditirane od strane Odbora za vezu za medicinsko obrazovanje i zahtijevaju od studenata da dostave svoje rezultate na Medicinskom fakultetu, prema US Department of Labor Bureau of Labor Statistics. Nakon četverogodišnje medicinske škole, radikalni onkolozi završavaju 12 mjeseci stažiranja, a zatim oko četiri godine obuke. Rezidencija im omogućuje proučavanje specijalnosti kliničke onkologije i zračenja. Ovi profesionalci traže certifikaciju preko Američkog odbora za radiologiju, što je dobro već 10 godina. Liječnici također moraju biti licencirani polaganjem američkog medicinskog ispita za licenciranje.

pogled

Očekuje se da će se zaposlenici liječnika, koji uključuju radikalne onkologe, popeti za 22 posto u razdoblju od 2008. do 2018. godine. Očekuje se da će rastuća populacija starijih osoba uzrokovati porast broja osoba kojima je potreban tretman zračenjem. Prosječna plaća radijacijskog onkologa u 2010. godini iznosila je 151.000 dolara, navodi Indeed.com.