Razlika između liječnika i kirurga

Liječnici i kirurzi su neki od najviše plaćenih i najobrazovanijih pojedinaca u zemlji. Prema Državnom zavodu za statistiku rada, u 2008. bilo je 661,400 osoba zaposlenih kao liječnici i kirurzi. Očekuje se da će broj novih radnih mjesta u tim područjima narasti na 805.500 do 2018. godine. Kada bira karijeru u medicini, može biti korisna. znati osnovne razlike između liječnika i kirurga prije odabira specijalizacije.

$config[code] not found

Opis posla

Jedna od glavnih razlika između liječnika i kirurga su osnovni zadaci koje svaki od njih obavlja. Kirurzi su liječnici, ali isto ne vrijedi u drugom smjeru. Liječnici opće prakse obično ne mogu izvaditi skalpel i početi rezati pacijente kada im je potrebna operacija. Kirurzi obično moraju imati zasebnu licencu u državi u kojoj su zaposleni, dok liječnik općenito može dobiti dozvolu općeg liječnika. Liječnici dijagnosticiraju i liječe bolest, ali to često čine bez korištenja kirurških sredstava, osim ako je to potrebno. Osim ako liječnik ima dozvolu za kirurški zahvat, često će pacijente uputiti kirurgu kada je potrebno kirurško liječenje. Mnogi kirurzi dijagnosticiraju i liječe bolesti nehirurškim metodama, ali to je obično u području medicinske specijalizacije u kojoj se smatraju stručnjacima, poput kardiotorakalne medicine.

Obrazovanje

Još jedna razlika između kirurga i liječnika je obrazovanje koje primaju. Međutim, razlike u obrazovanju su suptilne, s obzirom na činjenicu da i liječnici i kirurzi stječu diplomu prvostupnika i kompletnu medicinsku školu, provodeći oko osam godina završavajući identične edukacije. Razlika u primarnom obrazovanju dolazi u vrsti medicinske rezidencije koju završavaju. Dok će opći liječnik završiti boravište dulje od tri godine i pokriti ili opću medicinsku praksu ili područje specijalizacije, kirurg će često dovršiti petogodišnji opći kirurški boravak nakon kojeg slijedi kraći boravak ili zajedništvo od jedne do tri godine. godine u svom području specijalizacije.

Radni uvjeti

Primarna razlika između liječnika i kirurga jesu uvjeti rada koji se svakodnevno susreću. Liječnik opće prakse sa svojom privatnom praksom često će raditi od ponedjeljka do petka. Liječnici u privatnoj praksi povezani s grupom liječnika ili bolnicom mogu završiti rotaciju u bolnici jednom ili dva puta tjedno kako bi posjetili pacijente pod njihovom skrbi. Isto vrijedi i za liječnike koji se udvostručuju kao kirurzi. Oni koji su prvenstveno kirurzi, međutim, mogu dugo raditi u bolnici i mogu biti na poziv jedan dan u tjednu ili cijeli tjedan. Kirurzi mogu raditi kasno noću ili u ranim jutarnjim smjenama, ili čak i kombinaciju ta dva. Općenito, uvjeti rada liječnika opće prakse mnogo su povoljniji od onih za kirurge.

kompenzacija

Kompenzacija može nadoknaditi manje povoljne uvjete s kojima se kirurzi često suočavaju. Prema Državnom zavodu za statistiku rada, srednja godišnja plaća kirurga iznosila je 219.770 dolara u 2009. godini. S druge strane, prosječna godišnja plaća liječnika opće prakse bila je znatno manja, na 168.550 dolara godišnje u 2009. Biro također bilježi da je u 2008. godini, medijana plaće za liječnike primarne zdravstvene zaštite iznosila je 186.044 dolara godišnje, ali oni s područjem medicinske specijalizacije zaradili su srednju plaću od 339.738 dolara godišnje.