Opis posla željezara

Gvozdeni radnici ugrađuju željezne nosače i stupove za izgradnju zgrada i drugih objekata. To je fizički zahtjevan posao, a radnici moraju biti zadovoljni velikim visinama. Prema Državnom zavodu za statistiku rada, u SAD-u je u 2008. godini bilo zaposleno 97.800 željezara. Oko 88 posto bilo je zaposleno u građevinarstvu. Željezari mogu naći zaposlenje u cijeloj zemlji, ali su mnogi poslovi koncentrirani u urbanim područjima gdje se odvija mnogo gradnje.

$config[code] not found

dužnosti

Na gradilištima željezari ugrađuju čelične šipke koje će biti ispunjene betonom radi stabilizacije konstrukcije. Zatim žicom povezuju čelične šipke, prateći nacrte zgrade. Željezni radnici također mogu postaviti čeličnu mrežu preko površine koja zahtijeva beton. Pomoću dugačkih, kukastih stupova, oni premještaju šipke ili mreže na mjesto u vlažnom cementu tako da se beton ravnomjerno podupire. U nekim slučajevima, željezni radnici moraju rezati, savijati ili zavarivati ​​čelik i druge materijale tako da odgovaraju projektu. Oni također ponekad koriste kabele kako bi pojačali strukturu. Kabeli su smješteni u vlažni cement s otvorenim krajevima, a željezari ih učvršćuju specijalnim alatima prije nego se beton potpuno postavi. Željezari mogu montirati i stepenice, rukohvate i druge metalne elemente nakon završetka gradnje. Pričvršćuju ili varaju dijelove kako bi bili sigurni da su sigurni.

Trening

Poslodavci općenito preferiraju željezare koji su završili tri do četiri godine pripravništva u željezari. Pojedinci primaju plaćenu obuku na poslu, a podučavaju se i u učionici. Mnoge programe naukovanja sponzoriraju predstavnici sindikata. Za upis na naukovanje kandidati obično moraju imati završenu srednju školu ili GED. Oni koji su pohađali srednju školu u zavarivanju, matematici i mehaničkom crtanju imaju čvrste temelje za obuku u željezari. Učenici u zanatskim programima u željezari primaju pouku iz matematike; čitanje nacrta; te osnove konstrukcijskog podizanja, armiranja i zavarivanja. Oni također dobivaju obuku o sigurnosnim postupcima i pravilnoj uporabi alata i materijala. Neki željezari nemaju formalnu obuku i umjesto toga uče dok su na poslu. Obično počinju pomagati iskusnim gvozdenim radnicima s osnovnim zadacima i napredovati do težeg posla, kao što su rezanje i zavarivanje.

Radni uvjeti

Mnogi gvozdeni radnici moraju raditi na otvorenom tijekom cijele godine, tako da ponekad moraju raditi u hladnom, surovom vremenu. Neki rade na značajnim visinama, pa ne rade kada pada snijeg, kiša ili osobito vjetrovito. Željezari moraju koristiti sigurnosnu opremu kako bi spriječili padove, uključujući skele, mreže i naramenice. Prema Državnom zavodu za statistiku rada, međutim, radnici koji se bave željezom i dalje trpe iznadprosječnu stopu nefatalnih ozljeda. Osim toga, željezari bi trebali biti u dobrom fizičkom stanju jer moraju nositi teške materijale i biti u stanju uravnotežiti se na velikim visinama.

Plaća

Prema Državnom zavodu za statistiku rada, prosječna plaća po satu za željezne i čelične radnike iznosila je 20,68 dolara od svibnja 2008. godine. Izvođači su imali prosječne satnice od 21,51 dolara. Oni u nerezidencijalnoj zgradi zaradili su medijalnu satnicu od 18,53 dolara.

Outlook za zapošljavanje

Zavod za statistiku rada procjenjuje da će se zaposlenost u strukturnim i pojačavajućim željeznim i metalurškim djelatnicima povećati za 12 posto između 2008. i 2018. godine, što je jednako brzo kao i prosjek za sva zanimanja. Obnova starih zgrada i objekata trebala bi stvoriti prilike za željezare. Mnogi otvori će rezultirati iskusnim radnicima koji odlaze u mirovinu ili napuštaju teren. Željezo je često pod utjecajem ekonomije, jer postoji tendencija manje izgradnje tijekom ekonomskih kriza.