Opis posla za limara

Limari, također poznati kao radnici od limenog lima, rade na gradilištima i objektima za izradu metala. Radi u građevinskim tvrtkama, tvornicama, trgovinama po narudžbi ili je samostalni poduzetnik. Stvara dekorativne dizajne i funkcionalne predmete kao što su oluci i krovovi. Pozornost na detalje i fine motoričke sposobnosti ruku bitne su kvalitete u njegovoj građevinskoj profesiji.

dužnosti

$config[code] not found čelik radnik, sheetmetal sliku Greg Pickens iz Fotolia.com

Radnici od limenog lima konstruiraju i instaliraju razne funkcionalne i dekorativne kućne predmete, kao što su tende, odvodi, roštilji, oluci, letvice, krovovi, izljevi i zidovi. Koristi bušilice, čekiće, pile, glačala za zavarivanje i automatizirane strojeve.

Limari međusobno komuniciraju s stolarima, krovopokrivačima, zavarivačima, građevinskim i tvorničkim nadzornicima.

Trening

čelik, sheetmetal, izgradnja slike Greg Pickens iz Fotolia.com

Potrebna je diploma srednje škole. Limari uče svoj zanat kroz obuku na radnom mjestu ili formalizirano naukovanje koje traje do pet godina. Pripravnici dobivaju instrukcije od iskusnih obrtnika lima kako bi nadopunili svakodnevne radne dužnosti. Nastava za ove formalne treninge je besplatna. Učenici prve godine zarađuju oko 50 posto iskusne plaće radnika.

Predmeti iz osnovne matematike, čitanja nacrta, projektiranja uz pomoć računala, CAD-a, geometrije i mehaničkog crtanja su korisni. Tečajevi računovodstva, marketinga, upravljanja malim poduzećima i osoblja su korisni za samostalne djelatnike.

Ključne značajke

radnik slika Radu Razvan iz Fotolia.com

Radionici limarskih limova moraju biti udobni za rad s oštrim predmetima. Potrebna joj je agilnost, fizička snaga i sposobnost rada u skučenim prostorijama ili u oštrim uvjetima.

Ručni spretnost i koordinacija ruku i očiju za korištenje specijaliziranih alata su integralni. Precizne vještine mjerenja su neophodne. Konceptualne i planerske vještine važne su za formuliranje ideja i završavanje projekata. Službe za kupce i marketinške vještine potrebne su za samostalne djelatnike.

Očekivane plaće

Slika valute od Petera unajmljuje slike iz Fotolia.com

Prema US Bureau of Labor Statistics, ili BLS, prosječna plaća po satu za radnike lima iznosila je 21,30 dolara, od svibnja 2008. Srednja godišnja plaća bila je 44,310 dolara. Radnici na metalnim pločama zaradili su godišnje plaće od 23.760 do 73.560 dolara.

Izgledi za posao

binokularna slika od strane tvrtke Fotolia.com

Buduće prilike za zapošljavanje, prema BLS-u, umjerene su za radnike lima. Projicirana stopa rasta radnih mjesta iznosi 6 posto. Ova brojka predstavlja sporiji od prosjeka u usporedbi sa svim drugim zanimanjima. Radnici u metalnoj industriji u prerađivačkoj industriji mogu iskusiti pad mogućnosti zahvaljujući automatizaciji i outsourcingu rada.