Opis posla producenta indie filmova

Dok su drugi poslovi u filmskoj industriji dobro definirani, kao što su glumac i pisac, posao producenta je pomalo nejasan. Razlika između producenata indie filmova i producenata studijskih filmova leži u resursima i ciljevima indie i studijskih slika.Dok su studiji usmjereniji na dno, spremni su odbaciti zvrčka u sekundi ako dobit nije lako vidljiva, filmovi s neovisnom produkcijom više se fokusiraju na umjetnost. Bez sredstava studija, indie producenti obično prikupljaju novac kako bi sami stvorili film, preuzimajući dodatne dužnosti u tom procesu.

$config[code] not found

Vrste proizvođača

Vrste producenata su iste u nezavisnim filmovima kao u Hollywoodu. Izvršni producenti su teški financijeri filma. Nabavljaju najmanje 25 posto proračuna i mogu posjedovati prava na knjigu na kojoj se temelji film. Izvršni proizvođači obično ostaju izvan ureda, daleko od kreativnih i tehničkih postupaka. Ko-izvršni producenti su studijski rukovoditelji ili distributeri koji također imaju financijski udio u filmu, iako manji. Koproducent pomaže u lijevanju i postprodukciji. Proizvođači linija uvijek su na skupu koji nadzire proračun. Oni imaju malo ili nimalo kreativnog doprinosa. Pridruženi proizvođač osigurava glatko odvijanje proizvodnje po rasporedu, rješavajući sve probleme s kojima se suočava proizvodnja. Od tih proizvođača postoje dva tipa - poslovni i kreativni. Poslovanje s novcem; kreativni rad s redateljem.

Primarne odgovornosti

Proizvođač rađa projekt. On to čini prikupljanjem sredstava za film. Ponekad zaposli direktora, nadzire lijevanje i okuplja posadu. Proizvođači mogu povremeno smisliti ideju ili priču o filmu. Dok je odugovlačio s pisanjem "Dark Knight Rises", na primjer, David Goyer i Christopher Nolan osmislili su "Čovjek od čelika". Goyer je Nolanu rekao svoju ideju, njih dvojica su se proširili i Nolan je nazvao studio na licu mjesta kako bi dobio zeleno svjetlo na snimanju filma. Ovisno o opsegu njihovog sudjelovanja, producenti se također mogu baviti postprodukcijskim radom, kao što su montaža, glazbeni rezultati i promocija. Najvažnija razlika između indie i studijskih producenata je u tome što neovisni preuzimaju pravne, poslovne i financijske odgovornosti, dok producenti studija imaju luksuz dopustiti studiju da preuzme te obveze.

Dodane odgovornosti indie producenta

Nezavisni producenti preuzimaju nekoliko dodatnih funkcija u odnosu na studijske producente. Indijski producenti djeluju kao poslovni menadžeri koji se bave s desecima pravila, propisa i obrazaca koji su potrebni za sklapanje poslova kako bi se snimili filmovi. Razvijaju svoje projekte pisanjem ili nadgledanjem napretka scenarista i stjecanjem prava na materijal. Nakon završetka scenarija, producent pakira film predstavljanjem scenarija, redatelja, producenata i glumaca potencijalnim financijerima. Proizvođači pronalaze izvore financiranja, obično od obitelji, prijatelja, ulagača u dionice, banaka i distributera. Nakon što je financiranje uspostavljeno, proizvođači moraju uspostaviti proizvodnju, uključujući zapošljavanje zaposlenika, uspostavu računovodstva i obračun plaća te pronalaženje lokacija. Kada film završi, producent mora pronaći distributera. Kada se dogovor dogodi, producent mora dostaviti film i sve njegove fizičke elemente, uključujući zvučne zapise, majstore i fotografije, te papirne elemente, uključujući registraciju autorskih prava, osiguranje dokumenata o pravima i ugovore o talentima.

Plaća i financije

Nezavisni filmski producenti ostvaruju različite plaće. Prema US Bureau of Labor Statistics, proizvođači i direktori zarađuju srednju godišnju plaću od 68.440 dolara. Proizvođači studija često primaju plaću unaprijed iz studija, ali nezavisni producenti ne dobivaju svoj novac na ovaj način. Njihova plaća ovisi o ugovoru koji pregovaraju. Može biti od pomoći ako su članovi udruge Screen Actors i američke federacije televizijskih i radijskih umjetnika. SAG-AFTRA pregovara o najboljim plaćama i radnim uvjetima za glumce i druge medijske profesionalce. Količina novca koju indie proizvođači zarađuju ovisi o poslu koji su pregovarali i brutalnom filmu.