Opis posla za izvjestitelja

Reporteri pružaju vijesti publici putem televizije, radija, tiska ili Interneta. Oni rade u različitim postavkama različitih veličina. Rad se događa u redakciji, na terenu ili bilo gdje drugdje da se priča može istražiti. Nema formalnih obrazovnih zahtjeva, ali većina novinara stječe stupnjeve novinarstva i stječu iskustva kroz stažiranje. Srednja plaća u 2011. godini iznosila je 34.870 dolara godišnje, navodi Zavod za statistiku rada.

$config[code] not found

Preduvjeti

Ne postoje službeni zahtjevi za profesionalnim novinarima, a različiti poslodavci traže različite vrste kandidata. Međutim, tržište rada je visoko konkurentno i uobičajeno je da novinari koji se žele prijaviti imaju veliko obrazovanje i iskustvo. Diplomski studij novinarstva gotovo je univerzalna polazna točka. Pomažu i stažiranja u kojima ambiciozni novinari stječu iskustvo na terenu i redakciji. Mnogi novinari stječu iskustvo pomažući više etabliranim novinarima. Novinaru pomaže da ima portfelj objavljenih članaka ili vijesti koje mogu predstaviti potencijalnim poslodavcima kroz slobodne aktivnosti, volontiranje ili školske produkcije.

Pronalaženje potencijalnih kupaca

Neke novinske agencije novinarima pripisuju priče, dok će druge jednostavno puštati novinare u potrazi za pričama koje mogu pronaći. U mnogim slučajevima primjenjuju se oba pristupa. Očekuje se da će novinari pozorno pratiti aktualna događanja u području na koje su dodijeljena, nazivaju se "udarci". Mnogi novinari proučavaju velike nacionalne novine poput "The New York Times" ili tiskovne službe poput AP-a ili Reutersa kako bi saznali što događaji donose vijesti. Neki novinari gledaju na manje lokalne novine ili internet za manje prijavljene priče. Pohađanje javnih ili kulturnih događanja, čitanje vijesti i razgovor s informiranim članovima zajednice su načini na koje novinari mogu pronaći tragove.

istraga

Jednom kad novinari imaju zadatak za priču, obično imaju vrlo ograničeno vrijeme da ga istraže što je prije moguće prije nego što o tome moraju izvijestiti i objaviti djelo. Vijesti su vrlo konkurentna industrija, a novinari žele biti prvi koji će izvijestiti o najnovijim vijestima. Tijekom ove faze, novinari čine sve što mogu kako bi dobili što je moguće bolje i najtočnije informacije koje uključuju različite perspektive i mišljenja. Novinari se trude za čitav niz pogleda kako bi predstavili bogat i nepristran prikaz događaja. Pohađanje konferencija za novinare, vođenje osobnih intervjua, osobno promatranje događaja i istraživanje pozadine za kontekst neki su od osnovnih načina na koje novinari istražuju svoje tragove.

Pisanje

Nakon što su novinari prikupili informacije, saznali kontekst priče i primili osobno svjedočanstvo, moraju svoje spoznaje sastaviti u koherentnu cjelinu pišući priču. To može biti veliki izazov, jer mnogi formati vijesti zahtijevaju najsažetiju moguću verziju priče, bilo da je riječ o ograničenju broja riječi, ili vremenskom ograničenju u kojem novinar može govoriti. Prilikom prenošenja priče javnosti, bez obzira na to koji se medij koristi, novinari nastoje ostati objektivni, dati javnosti sve relevantne informacije i ostvariti intrigantan ton. Novinari imaju etičku dužnost da komuniciraju što je moguće jasnije s najširom publikom.